Тест на дискредитацию: ответ авторов нашумевшего соцопроса в ОРДЛО на критическую рецензию

16 листопада 2019 року LIGA.net опублікувало рецензію на соціологічне дослідження, яке провела харківська агенція New Image Marketing Group на замовлення Українського інституту майбутнього (УІМ), - "Тест на профнепридатність: 21 питання соціологів до опитування в ОРДЛО". У авторів матеріалу - соціолога, викладача Київської школи економіки, Тимофія Бріка, соціолога Вікторії Алієвої та історика Євгена Монастирського - виникло 21 зауваження щодо методології проведення цього опитування та компетентності виконавців. Одразу після публікації, до LIGA.net звернулися представники УІМ з проханням опублікувати відповідь на критику соціологів. Нижче - реакція авторів проєкту - Віктора Андрусіва, кандидата політичних наук, виконавчого директора УІМ, та Наталі Ніколайчук, соціолога, представника компанії Нью імідж маркетинг груп.
Публікація в Дзеркало Тижня результатів опитування в ОРДЛО, проведеного на замовлення Українського інституту майбутнього компанією Нью імідж маркетинг груп, викликала серйозний суспільний резонанс. Суспільство немов перетворилось на одну велику фокус-групу щодо оцінки отриманих результатів. Після тижня бурхливого обговорення можна виділити три табори суспільної дискусії:
- Ті, для кого результати є зрозумілими і логічними.
- Ті, для кого результати є ідеологічно неприйнятними.
- Професійна спільнота, яка обговорює можливість проведення там опитування і водночас належить до одного з двох вищезгаданих таборів.
Кожен табір по-своєму емоційно обговорював ці результати. І на закиди та зауваження кожної сторони ми намагались максимально відкрито відповідати. Здебільшого дискусія зводилась до готовності вірити в результати опитування або ні. Втім, дискусія професійної спільноти стосувалась виключно питання: чи можна вірити в можливість проведення опитування на окупованих територіях та чи достатня компетентність у виконавців? Для цілей даної статті ми зупинимося саме на професійній дискусії.