75 лет УПА. История командира "Бешеных", не присягнувшего немцам
Василь Андрусяк народився 11 січня 1915 р. в Снятині. В 1932 р. вступив в юнацьку ОУН. В 1933 р. Василь разом з товаришами зірвав з будівлі пошти польський прапор і вивісив український. За це поліція арештувала юнака і кинула у в’язницю у Коломиї. В 1935 р. він очолив молодіжне товариство "Сокіл", а наступного року місцевий провід ОУН. В "Соколі" і ОУН в Снятині перебувала і його майбутня дружина Євгенія Гуцуляк.
Після поділу Польщі в 1939 р. переслідування українських націоналістів не припинилось. Вже за два тижні після становлення радянської влади НКВС арештувало Василя Андрусяка. Згодом його випустили під зобов’язання відмічатися щодня та він виїхав до Коломиї. В Коломиї Андрусяка заарештовують вдруге, прямо на вулиці; під час конвоювання йому вдалося втекти. Після цього виїхав в с.Зелене в Карпатах, де влаштовується вчителем. Однак довго пропрацювати не вдалось. НКВС знаходить його і там. До третього арешту не дійшло, вчителя про загрозу арешту попередили батьки учнів. Після цього Андрусяк втік в Угорщину, де потрапив до табору. Та доля була ласкава тільки до Василя. Його брата Олександра НКВС арештувало і розстріляло у в’язниці. Батьків, сестру Марію, дружину брата з дітьми вислали в Красноярський край.
В Угорщині Василю Андрусяку вдається втекти з табору. Він добрався до Відня і записався до українського легіону. Після нападу Німеччини на Радянський Союз Андрусяк повернувся на українські землі у складі батальйону "Роланд". Проголошення діячами ОУН Української Держави підштовхнуло німецьке командування до думки, що українські військові формування, які висувають власні політичні вимоги їм не потрібні. Легіон було розпущено, а українцям німецьке командування почало нав’язувати контракт з Вермахтом, який означав присягу на вірність Німеччині, а не Україні. За таких умов Андрусяк вирішив втекти з німецької армії і піти у підпілля. Андрусяку вдається дістатися Коломиї, де він очолив окружний провід ОУН. Через якийсь час стає членом Станиславівського (з 1962 р. Івано-Франківського) обласного військового штабу ОУН. Так Василь Андрусяк став одним із перших організаторів загонів УПА на Івано-Франківщині.
Хотите стать колумнистом LIGA.net - пишите нам на почту. Но сначала, пожалуйста, ознакомьтесь с нашими требованиями к колонкам.