Сытник - исчадие ада, а Путин - мудрый. Что Telegram-каналы вбивают в голову нардепам

Издание Texty.org.ua задалось важным вопросом - если Telegram-каналы стали для депутатов чуть ли не главным источником информации, то есть ли у популярных каналов общая адженда, какая она и какие нарративы продвигают часто анонимные авторы. Чтобы ответить на эти вопросы, Texty провели исследование: сначала выяснили, что читают депутаты Слуги народа, а затем проанализировали 10 000 постов. Гипотеза, что анонимные каналы продвигают пророссийские нарративы подтвердилась,например, они вообще не пишут о Путине в негативном контексте. А главная мишень каналов - реформы и антикоррупционные институты: больше всего негатива досталось главе НАБУ Артему Сытнику, экс-прокурору Руслану Рябошапке и бывшему премьеру Алексея Гончаруку. LIGA.net публикует большое исследование Texty.org.ua. Прочтите, это важно.
Видання Texty.org.ua попросили депутатів «Слуги народу», які пройшли до парламенту за партійними списками, назвати список із п’яти улюблених політичних телеграм-каналів. Багато хто відмовився відповідати на це запитання. Але три десятки нардепів озвучили свій «топ-5», більшість зробили це на умовах анонімності.
Проаналізувавши відповіді депутатів СН, ми з’ясували, що улюбленими політичними каналами на “Тєлєзі” (так називають Телеграм) є:
1. анонімний телеграм-канал «Легитимный» (з огляду на контент, адмініструється з Російської Федерації);
2. анонімний телеграм-канал «Резидент» (з огляду на контент, адмініструється з Російської Федерації);
3. анонімний телеграм-канал «Темный рыцарь»;
4. телеграм-канал депутата фракції «Слуга народу» Максима Бужанського «Макс Бужанский»;
5. телеграм-канал депутата фракції «Слуга народу» Олександра Дубінського «Dubinsky.pro».
В тому числі, саме їх назвав перший заступник голови депутатської фракції ПП «Слуга народу» Олександр Корнієнко.
Один із улюблених способів дискредитації високопосадовців – звинувачення в їхній нетрадиційній орієнтації. Наприклад, «Темный рыцарь» неодноразово називав «піда*асами» прем’єр-міністра Олексія Гончарука, голову Державної митної служби Максима Нефьодова, генерального прокурора Руслана Рябошапку та очільника НАБУ Артема Ситника.
– «Dubinsky.pro» у мене як лакмусовий індикатор на голосування фракції, а враховуючи, що там він робить репости каналів Бужанського (телеграм-каналу «Макс Бужанский», – ред.) та інших (телеграм-каналів – ред.), то я охоплюю більше одного каналу начебто «впливу», але за якими чітко відслідковуються деякі політичні уподобання колег, – пояснює свій інтерес до телеграм-каналу голова підкомітету цифрової інфраструктури, електронних комунікацій та смарт-інфраструктури парламентського комітету з питань цифрової трансформації Олександр Федієнко.
А от член парламентського комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Сергій Гривко на всі сто довіряє телеграм-каналу «Дубінський.prо» і вважає його джерелом ексклюзивної інформації.
Член парламентського комітету з питань зовнішньої політики Богдан Яременко каже, що читає «Dubinsky.pro» та «Темный рыцарь», «тільки якщо хтось звертає увагу». І при цьому каже, що в не в змозі правильно оцінити телеграм-канали з точки зору правдивості інформації, яка в них подається.
Навіть президент Володимир Зеленський зізнався журналістам, що й сам підписався на канали «Легитимный» та «Темный рыцарь». Втім він переконує, що відкривав телеграм всього кілька разів і більше не читає анонімні канали, бо побачив, що там «у цілому хаос і сюр».
«У мене стійке відчуття, що цей пул (всі «Легітимні», «Резиденти», «ЗеРади» і т.д.) адмініструють не в Україні. «Темный рыцарь» хоч і паскуда, але своя, рідна», – ділиться враженнями заступник голови парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.
Ми не схильні довіряти інтуїції, зате віримо в силу контент-аналізу. Тож проаналізували вміст улюблених телеграм-каналів депутатів «Слуг народу» за період з 1 вересня 2019 року до 1 квітня 2020 року, щоб з’ясувати, яким чином понад 10 тисяч повідомлень могли вплинути на ухвалення рішень у Верховній Раді.