2018 рік став часом реформування первинної ланки охорони здоров’я. Майже 26 мільйонів людей в Україні обрали свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. І як свідчать опитування, дві третини задоволені своїм вибором. 1216 медичних закладів підписали договір з Національною службою здоров'я. За цим договором НСЗУ оплачуватиме кошти закладам за обслуговування пацієнтів. Заклади отримують гроші за новим механізмом оплати - коли гроші йдуть за пацієнтом. І дохід закладу залежить від того, скільки пацієнтів оберуть свого лікаря в цьому медичному закладі. Пацієнту ж держава гарантує безоплатний перелік послуг на первинній ланці.

Первинна медична допомога – послуги сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів – це точка входу пацієнта до системи охорони здоров’я. В розвинених системах охорони здоров’я первинка – це не тільки лікування якихось хвороб чи станів. Це радше про догляд, про профілактику захворювань (у тому числі вакцинацію та планування сім’ї), промоцію здоров’я, менеджмент хронічних хвороб та паліативну допомогу. За даними ВООЗ в країнах з розвиненою і сильною первинною допомогою загальні показники здоров’я людей вищі, так само як і ефективність використання коштів на охорону здоров’я та її якість. Саме на рівні первинки в таких країнах задовольняється до 80% усіх потреб людей, пов’язаних зі здоров’ям.

Лікар первинки для пацієнта - своєрідний менеджер з питань здоров’я та здорового способу життя. Це фахівець, якому людина довіряє дбати про своє здоров’я або здоров’я своїх дітей. І такого лікаря в Україні тепер пацієнт має право вільно обрати. Це перша зміна, яка відбулася для пацієнта внаслідок трансформації первинної ланки. Якщо раніше ви повинні були задовольнитися лікарем за приписним принципом – в залежності від місця проживання, то тепер можете самі його вибрати. Вибрати того, кому будете довіряти, до чиїх рекомендацій будете прислухатися.

Разблокируйте чтобы читать дальше
Чтобы прочитать этот текст, пожалуйста, оформите подписку