Три тезиса для инаугурационной речи нового президента Украины
Наступному президенту України не позаздриш. Незалежно від прізвища. Безперечно, у сучасній історії були значно гірші часи для України. Але новий глава держави прийматиме дуже знервовану країну. Він заступатиме на найвищу посаду в розхристаній і емоційно виснаженій країні. Попереду ще й парламентські вибори, градус політичної дискусії на яких гарантовано сягне критичних значень.
У нового президента потенційно буде разовий комунікаційний інструмент надзвичайно потужної сили. Це інавгураційна промова. «Не питайте, що країна зробила для вас, запитайте, що ви можете зробити для неї», - виголосив у своєму першому на посаді виступі американський президент Джон Кеннеді. Перша промова нового президента дуже особлива. Її гарантовано почують. Вона може зафіксувати історичний момент, окреслити вектор розвитку і нові горизонти. Вона може визначити точку докладання зусиль для всієї нації. Якби я писав інаугураційну промову для нового президента України (незалежно від прізвища), я б обов’язково згадав про те, чого нам усім зараз критично бракує. Це повага, турбота і терпіння. І саме це є відповіддю на три надзвичайно серйозних виклики, які стоять перед країною і потребують рішення саме в площині правильної комунікації.
Насамперед, новий президент може попросити про повагу. Повагу до тих, хто робив свій вибір. До тих, хто обрав його президентом. Повагу до тих, хто проголосував за його опонента. Ці вибори знову надзвичайно сильно поляризували суспільство. Мова ненависті домінує у Фейсбуку. Але хіба не є це ознакою дорослішання суспільства, коли ти з повагою ставишся до чужої думки, навіть якщо логіка вибору здається «інфантильною» й «ідіотською»? Навіть якщо опонент зробив неправильний вибір?